EN PL
ARTYKUŁ ORYGINALNY/ORIGINAL PAPER
Porównanie skuteczności oraz ocena wpływu synowiortezy chemicznej i radioizotopowej na nasilenie procesu zapalnego w terapii uporczywych wysięków w stawach kolanowych
 
Więcej
Ukryj
 
Data publikacji online: 22-12-2005
 
 
Reumatologia 2005;43(6):327-330
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Terapia uporczywie nawracających wysięków w stawach kolanowych u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz spondyloartropatie seronegatywne (Spa) stanowi poważny problem kliniczny. Do metod terapeutycznych o uznanej skuteczności należy synowiorteza chemiczna (SCh) oraz radiosynowiorteza (SR). W pracy oceniono skuteczność obydwu metod w leczeniu nawracających wysięków w stawach kolanowych u chorych na RZS oraz Spa. Oceniono równocześnie wpływ obu zabiegów na nasilenie wybranych wskaźników ogólnoustrojowego procesu zapalnego – stężenie białka C-reaktywnego (CRP) oraz fibrynogenu. Oceną objęto 16 chorych (18 stawów kolanowych) na RZS oraz 4 chorych (7 stawów kolanowych) na Spa, leczonych przy użyciu synowiortezy chemicznej (SCh) oraz 16 chorych (17 stawów kolanowych) na RZS i 3 chorych (6 stawów kolanowych) leczonych z powodu Spa, u których zastosowano synowiortezę radioizotopową (SR). W ciągu 6 mies. obserwacji po synowiortezie chemicznej wysięk nawrócił w 10 stawach kolanowych u pacjentów na RZS (56% leczonych stawów) i u 6 z 7 leczonych stawów w grupie pacjentów leczonych z powodu Spa (86% leczonych stawów). Natomiast po SR wysięk pojawił się ponownie tylko w 4 stawach kolanowych u chorych na RZS (24% leczonych stawów). W grupie pacjentów ze Spa nie obserwowano nawrotu wysięków po radiosynowiortezie. Istotny statystycznie wzrost stężenia CRP i fibrynogenu obserwowano po 48 godz. od zabiegu SCh. Zwiększenia stężenia białek ostrej fazy nie obserwowano po SR. Po 4 oraz 24 tyg. od zabiegu zarówno po SCh, jak i SR obserwowano istotne obniżenie, w stosunku do wartości wyjściowych, poziomu CRP. Na podstawie przeprowadzonych badań wnioskujemy, że synowiorteza radioizotopowa jest zabiegiem skuteczniejszym niż synowiorteza chemiczna w leczeniu nawrotowych wysięków w stawie kolanowym oraz, że bezpośrednio po jej wykonaniu nie obserwuje się wyraźnego, przejściowego nasilenia ogólnoustrojowego procesu zapalnego stwierdzanego po synowiortezie chemicznej.
Copyright: © Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
eISSN:2084-9834
ISSN:0034-6233
Journals System - logo
Scroll to top