EN PL
Artykuł oryginalny/ Badania przesiewowe w kierunku obniżonej masy kostnej metodą DXA – analiza przyczyn udziału pacjentów
 
Więcej
Ukryj
 
Data publikacji online: 23-06-2005
 
 
Reumatologia 2005;43(3):117-121
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Badania przesiewowe mają na celu wyodrębnienie z populacji poddanej badaniu grupy osób wymagających dalszej dokładnej diagnostyki w kierunku określonego schorzenia. Powinny się one cechować powtarzalnością, prostotą wykonania oraz niskimi kosztami. Do takich badań należy pomiar gęstości kości metodą DXA – uważany za złoty standard w diagnostyce osteoporozy. Cel: Celem pracy była charakterystyka kobiet zgłaszających się na nieodpłatne, przesiewowe badania densytometryczne w kierunku obniżonej masy kostnej, przeprowadzane w formie zaplanowanych akcji. Metoda: Analizie statystycznej poddano grupę 301 kobiet, które zgłosiły się na bezpłatne przesiewowe badania densytometryczne zorganizowane w formie 5 akcji w 2003 r. Przeanalizowano przyczyny udziału w badaniach w całej populacji oraz porównano średnie wartości wskaźnika BMD T-score w zależności od przyczyny udziału w badaniu. Następnie dokonano stratyfikacji badanej populacji, wyróżniając zbiór A – osób badanych po raz pierwszy oraz zbiór B – osób badanych po raz kolejny i przeanalizowano średnie wartości wskaźnika BMD T-score. Obliczenia wykonano za pomocą programu Statistica v. 6.0. Wnioski: Najczęstszą przyczyną poddania się badaniu przesiewowemu w całej populacji były rekomendacje lekarskie. Po raz pierwszy na badanie zgłosiło się 66% kobiet, dla 34% było to kolejne badanie. Wykazano istotne różnice statystyczne średnich wartości wskaźnika BMD T-score w zależności od przyczyny zgłoszenia do badania przesiewowego zarówno w całej populacji, jak i analizując porównawczo zbiór A i B.
Copyright: © Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
eISSN:2084-9834
ISSN:0034-6233
Journals System - logo
Scroll to top