EN PL
Artykuł oryginalny/Original paper
Skuteczność kliniczna rizedronianu w rocznej obserwacji pacjentek z osteoporozą pomenopauzalną w zależności od polimorfizmu genu dla osteoprotegeryny
 
Więcej
Ukryj
 
Data publikacji online: 14-03-2005
 
 
Reumatologia 2005;43(1):12-16
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
W badaniu oceniano skuteczność rizedronianu w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej w zależności od polimorfizmu genu dla osteoprotegeryny (OPG). Obserwacja kliniczna była prowadzona wśród 49 pacjentek z rozpoznaną osteoporozą pomenopauzalną. Wszystkie pacjentki miały wykonany pomiar gęstości mineralnej kości w obrębie szyjki kości udowej przed rozpoczęciem leczenia oraz po roku terapii. Oprócz rizedronianu (preparat Actonel) badane pacjentki stosowały również wapń i witaminę D3, w dawkach zalecanych przez IOF. Skuteczność terapii oceniano klinicznie jako obecność lub brak złamania kości. Badanie polimorfizmu genu osteoprotegeryny 9G/C w eksonie 1 było prowadzone w oparciu o metody PCR i SSCP oraz sekwecjonowanie fragmentów DNA. Na podstawie badań genetycznych pacjentki podzielono na 3 grupy, w zależności od polimorfizmu genu dla OPG – pacjentki z allelem CC, z allelem CG, z allelem GG. Na podstawie rocznej obserwacji można stwierdzić, że w badanej grupie pacjentek największy przyrost BMD podczas leczenia rizedronianem zaobserwowano w grupie z allelem CG genu osteoprotegeryny, a najmniejszy przyrost w grupie chorych z allelem CC genu. Stwierdzono, że sekwencja GG genu dla osteoprotegeryny wiąże się z występowaniem najwyższej gęstości mineralnej kości w badanej grupie chorych. W naszej obserwacji złamanie kości wystąpiło u 2 osób, jednej pacjentki z genotypem CG i drugiej z genotypem GG. Na podstawie rocznej obserwacji nie udało się wykazać statystycznie istotnej przewagi efektów leczenia rizedronianem w zależności od wariantów genotypu genu dla osteoprotegeryny.
Copyright: © Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
eISSN:2084-9834
ISSN:0034-6233
Journals System - logo
Scroll to top