Artykuł oryginalny
Współpacjenci jako źródło informacji medycznych u chorych leczonych na oddziale reumatologicznym
Więcej
Ukryj
Data publikacji online: 26-06-2006
Reumatologia 2006;44(3):134-138
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Stu pacjentów przyjętych na oddział reumatologiczny odpowiedziało na pytania dotyczące ich chęci rozmawiania z innymi chorymi na tematy medyczne oraz wpływ tak uzyskanych danych na ich stosunek do problemów leczenia. Uzyskane wstępne wyniki wskazują, że prawie połowa chorych przebywających w szpitalu uważa tak zdobyte informacje za ważne. Chęć rozmawiania na tematy medyczne jest najczęstsza wśród pacjentek w wieku poniżej 30 lat lub powyżej 51 lat. Nie stwierdzono, aby zależała ona od wykształcenia badanych. Uzyskane dane wskazują, że informacje zdobyte w czasie rozmów chorych mają istotny wpływ na ich współdziałanie z personelem medycznym w trakcie leczenia przewlekłych chorób narządu ruchu, a sam problem wymaga dalszych badań.
Copyright: © Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.