Atrykuł oryginalny
Społeczny kontekst przewlekłego bólu u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów
Więcej
Ukryj
Data publikacji online: 04-09-2006
Reumatologia 2006;44(4):199-204
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Cel: Prześledzenie społecznego kontekstu przewlekłego bólu u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Metoda: Przebadano 100 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów chorujących od 5 do 15 lat. Każdy z badanych odpowiadał na pytania kwestionariusza zawierającego zmienne kliniczne i społeczne. Wykorzystano następujące skale: aktywność choroby w skali DAS 28, poziom bólu w skali VAS, skale samooceny stanu zdrowia. Pytano również o sposoby radzenia sobie z bólem i relacje z lekarzem specjalistą. Wyniki: W dniu badania większość pacjentów zgłaszała bóle o słabym nasileniu. Ponad połowa badanych w ciągu roku poprzedzającego badanie doświadczała bólu o charakterze stałym, a większość badanych cierpiała z powodu bólów nocnych, wybudzających ze snu. Stwierdzono, że obecność bólów stałych i wybudzających ze snu znacznie obniża samoocenę stanu zdrowia badanych. Wykazano również, że w ocenie ponad połowy badanych ich stan zdrowia poprawił się w porównaniu z początkowym okresem choroby. Stan fizyczny poprawił się u 2-krotnie większej liczby osób niż stan psychiczny. W bezpośrednim kontakcie ze specjalistą pacjent oczekuje dialogu z lekarzem i szeroko rozumianej wiedzy o chorobie. Wnioski: Przewaga poprawy stanu zdrowia fizycznego nad psychicznym po latach trwania choroby może wskazywać na znaczenie czynników psychosocjalnych w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Partnerska rozmowa z lekarzem specjalistą oraz szeroka wiedza na temat choroby są najważniejszymi potrzebami pacjentów.
Copyright: © Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.