EN PL
Artykuł oryginalny
Prospektywna ocena dożylnych infuzji cyklofosfamidu w postępującym włóknieniu płuc w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej – 12-miesięczna faza obserwacji
 
Więcej
Ukryj
 
Data publikacji online: 20-12-2007
 
 
Reumatologia 2007;45(6):350-354
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Włóknienie płuc jest główną przyczyną śmiertelności u ok. 40% chorych z twardziną układową, 10% z reumatoidalnym zapaleniem stawów i 5–7% z zapaleniem skórno-mięśniowym i zespołami nakładania. Patogeneza śródmiąższowego zapalenia płuc jest złożona i nie do końca poznana, co m.in. uniemożliwia wdrożenie leczenia przyczynowego. W niekontrolowanych badaniach wykazano, że dożylne pulsy cyklofosfamidu (CYC) spowalniają proces włóknienia płuc i zmniejszają ryzyko powikłań w porównaniu z dawkami przyjmowanymi doustnie i innymi rodzajami terapii. Celem pracy była 12-miesięczna ocena wpływu dożylnych infuzji cyklofosfamidu na postęp włóknienia płuc oraz ocena bezpieczeństwa tej formy leczenia. Grupę badaną stanowiło 22 chorych (19 kobiet i 3 mężczyzn, w wieku 45–71 lat, średnia wieku 57,8 roku, ze śródmiąższowym włóknieniem płuc w przebiegu twardziny układowej – 12, reumatoidalnego zapalenia stawów – 4, zapalenia skórno-mięśniowego – 4, mieszanej choroby tkanki łącznej – 2. Rozpoznanie śródmiąższowego włóknienia płuc ustalano na podstawie badania klinicznego, wyniku badania radiologicznego klatki piersiowej, tomografii komputerowej płuc o wysokiej rozdzielczości (high resolution computer tomography – HRCT), badania natężonej pojemności życiowej (forced vital capacity – FVC). Chorzy otrzymywali w terapii wprowadzającej 6 dożylnych infuzji po 1 g CYC, w cyklach co 4 tyg., a następnie 3 infuzje po 1 g w terapii podtrzymującej w cyklach co 8 tyg. (łącznie po 9 pulsów). Efekty leczenia oceniano na podstawie monitorowania parametrów morfologicznych krwi, oznaczania wskaźników zapalenia – OB, stężenia białka C-reaktywnego (CRP), badania ogólnego moczu, wykonywanych przed każdym podaniem leku. Badania obrazowe – badanie radiologiczne klatki piersiowej i HRCT wykonywano przed rozpoczęciem leczenia, a następnie co 6 mies. Badanie spirometryczne powtarzano co 3 mies. Wyniki: Po 6 mies. w badaniu radiologicznym klatki piersiowej u wszystkich, a po roku u 73% chorych nie obserwowano progresji choroby. W HRCT po 6 mies. u 83%, a po 12 mies. u 80% badanych nie stwierdzano progresji włóknienia płuc. Wartości FVC u 88% chorych po 6 mies. i 67% po 12 mies. nie uległy pogorszeniu. W trakcie terapii nie obserwowano poważnych objawów niepożądanych.
Copyright: © Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
eISSN:2084-9834
ISSN:0034-6233
Journals System - logo
Scroll to top